win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 48

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.890
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.401
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Μηπως κανω καπου λαθος και το δαπεδο της σοφιτας μπορει να βρισκεται σε σταθμη χαμηλοτερη απο αυτη της εδρασης της στεγης? (Στο σχημα σοφιτα 2 -ειναι το δευτερο σχημα με την δυριχτη στεγη- που εχω επισυναψει ο χωρος ειναι σοφιτα η οχι?????)
    Όχι, σύμφωνα και με το σχήμα που παραθέτεις δεν γίνεται το δάπεδο της σοφίτας να βρίσκεται πιο κάτω από το επίπεδο που ορίζεται από το κατώτερο σημείο των περιμετρικών δοκών της στέγης.

    (Στο σχημα σοφιτα 2 -ειναι το δευτερο σχημα με την δυριχτη στεγη- που εχω επισυναψει ο χωρος ειναι σοφιτα η οχι?????)
    Ναι, αν το ύψος της περιμετρικής δοκού είναι ίσο με β. Αν δεν ισχύει αυτό, τότε έχουμε πατάρι και όχι σοφίτα (βλ. σχετικό "Παράδειγμα 1" Τεχνικών Οδηγιών Δεκ.2012 §91).

    Εαν λοιπον το ολο σκεπτικο μου ειναι σωστο και ειμαι σε περιοχη εντος σχεδιου που επιτρεπεται 1.50.μ στεγη και θελω να κανω εξαντληση μεγιστου υψους για το κτιριο μπορει να μου εξηγησει καποιος με ποιο τροπο ειναι δυνατη η κατασκευη σοφιτας σε αυτη την περιπτωση?????
    Η περιμετρική δοκός να είναι μεγάλου ύψους!

    προκυπτει απο καπου οτι η σοφιτα δεν μπορει να εχει πορτα και να βγαινει σε δωμα?
    Βλ. Τεχνικές Οδηγίες Δεκ.2012 §1:
    "Επιτρέπονται ανοίγματα στη στέγη που ακολουθούν τη στερεομετρία της,όσο και ανοίγματα στους τυχόν τοίχους που συμμετέχουν σε αυτήν, για τον φωτισμόκαι αερισμό του χώρου."
    Επίσης, βλ. ερωταπάντηση ΤΕΕ/ΤΚΜ-ΥΔΟΜ/ΚΜ, VIII/16:
    "Η σοφίτα επιτρέπεται να έχει ανοίγματα (πόρτες ή παράθυρα) στο κεκλιμένο τμήμα της στέγης;
    Επιτρέπεται να έχει παράθυρα στο κεκλιμένο επίπεδο, χωρίς να προεξέχουν από αυτό. Πόρτες όχι (για πού, με τι πλατύσκαλο;...)"
    Κατά την άποψή μου μπορείς να έχεις πόρτα προς το δώμα αρκεί να είναι στο κεκλιμένο τμήμα της στέγης. Το κεκλιμένο τμήμα θα μπορούσε να είναι και κατακόρυφο σε κάποιο σημείο (π.χ. μονόριχτη στέγη).
    Τώρα που ξαναβλέπω τον ΝΟΚ η §2.ζ του άρθρου 19 γράφει:
    "Στέγες. Σε κάθε περίπτωση απαγορεύονται κατασκευές που δημιουργούν κατακόρυφα ανοίγματα και διαφοροποιούν την ενιαία κλίση και στερεομετρία της στέγης."
    Άρα θα μπορούσες να έχεις πόρτα αν δεν είναι καταόρυφη, ούτε διαφοροποιεί τη στερεομετρία της στέγης.


    Όλα αυτοί οι προβληματισμοί υπάρχουν διότι ακόμα μιλάμε για συντελεστή δόμησης και το τι μετρά σ' αυτόν ή όχι. Θα λύνονταν αν πολύ απλά ελέγχαμε μόνο τον όγκο (+κάλυψη, +θέση στο οικόπεδο/γήπεδο) και όχι τη δόμηση. Αν κάποτε υλοποιηθεί αυτή η πρόταση τότε θα λυθούν άπειρα θέματα που προκύπτουν, θα γίνει ευκολότερος ο έλεγχος στις ΥΔΟΜ, θα έχουμε λιγότερη γραφειοκρατία, διαπληκτισμούς με δημοσίους υπαλλήλους, εξοικονόμηση πόρων, μείωση ατμοσφαιρικών ρύπων, οικονομικό όφελος για τη χώρα, χαμηλότερο κόστος ανέγερσης κτηρίων (όφελος ιδιοκτητών) και επίλυση πολλών θεμάτων αυθαιρέτων.

  2. Ευχαριστούν οι:


Παρόμοια θέματα

  1. Σοφίτα σε νέα κτήρια
    Από το μέλος Sta08 στη θεματική κατηγορία Αρχιτεκτονικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.05.2022, 08:38
  2. Σοφίτα και κλειστός εξώστης (έρκερ)
    Από το μέλος Sta08 στη θεματική κατηγορία Αρχιτεκτονικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.11.2018, 10:57
  3. N.4178/13: Είναι σοφίτα;
    Από το μέλος getsakna στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 27.04.2017, 21:45
  4. ΝΟΚ: Υπολογισμός Δ ή δ και στέγη με σοφίτα ή πατάρι
    Από το μέλος ISMINI_82 στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.05.2014, 11:28
  5. ΝΟΚ: Σοφίτα και εσωτερικός εξώστης μαζί
    Από το μέλος lilakatsiveli στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.04.2013, 19:09

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •